Často kladené otázky

Jehovovi svedkovia ako ich nepoznáte! Na stránkach jw.org nájdeme sekciu často kladených otázok. Keď niekto, kto svedkov dobre nepozná, príde na jw.org, zamieri asi najskôr do tejto sekcie. Poskytuje však táto čast objektívne informácie? Učenie a pokyny organizácie sú tu tak prekrútené a skreslené, že človek znalý problematiky neprestane žasnúť. Takto Jehovových svedkov nepoznáme. Preskúmajme spoločne niekoľko zavádzajúcich odpovedí.

Najskôr sa zamyslime nad tým, ako sa dá klamať aj keď súčasne hovoríme technicky pravdu.

Aká je správna odpoveď na otázku “Možno sa v KĽDR vysmievať z Kim Čong-una?”? Normálna a prirodzená odpoveď je “nie”. Z Kima sa vysmievať nemôžeš, lebo bude nasledovať prinajlepšom väzenie. Mohol by sa však nájsť niekto, kto bude argumentovať, že správna odpoveď je “áno”. Veď napokon otázka nehovorí o tom, čo bude nasledovať. A vysmievať sa “možno”. Síce iba raz, ale fyzicky sa to dá. V čom je teda odpoveď “áno” zavádzajúca? Ten, kto kladie otázku, chce niečo zistiť, a to “niečo” iste nie je otázka fyzickej vykonateľnosti vyslovenia otázky. Chce vedieť či sa možno beztrestne vysmievať z Kima. A túto informáciu by mu mal odpovedajúci poskytnúť.

Stáva sa, že odpovedajúci nepochopí pýtajúceho a dá mu nesprávnu odpoveď. Keď počujeme otázku, ktorá nám nedáva zmysel, je slušné si chápanie s dotyčným najskôr overiť. Ale môže sa stať, že nám je otázka jasná, pýtajúcemu sa je tiež jasná a predsa ju obaja chápeme ináč. Predpokladám, že to každý z nás niekedy zažil. Je to normálny omyl, ktorý sa čas od času vyskytne.

Čo ale ak dostaneme otázku, vieme ako je tá otázka myslená a predsa úmyselne odpovieme spôsobom, o ktorom vieme, že bude pochopený nesprávne? Potom sa jedná o klamstvo. Napríklad: “A bude sa tá poistka dať zrušiť?” “Samozrejme! Kedykoľvek bez problémov.” A pritom v skutočnosti bude zrušenie spojené s vysokým poplatkom. Dotyčný finančný poradca by ale mohol argumentovať, že odpovedal správne, veď poistka sa dá zrušiť bez problémov a poplatok nie je problém. Ľudí, ktorí takto komunikujú považujme za podvodníkov a klamárov.

Ani samotná organizácia Jehovových svedkov nemá rada zavádzajúci spôsob odpovedania v prípade, že je odpoveď smerovaná na ňu. Napríklad: Starší prichádzajú za mladým svedkom s obvinením, že ho vo štvrtok videli ísť do verejného domu. Mladý muž to rezolútne poprie: “To nie je pravda, to je sprosté obvinenie!” A má pravdu. Do bordelu totiž nezašiel vo štvrtok, ale v stredu. Ako sa na to budú starší, v zmysle pokynov od Spoločnosti, pozerať?

To bol trochu obšírnejší úvod a tak teraz poďme na konkrétne príklady zo sekcie často kladených otázok (https://www.jw.org/sk/jehovovi-svedkovia/caste-otazky/)

Veria Jehovovi svedkovia, že iba oni budú spasení?


Otázka, ktorú svedkovia dostávajú pomerne často. Správna odpoveď by bola “Áno” spolu s vysvetlením, že podľa učenia Strážnej veže takmer každý, kto zomrie pred Armagedonom dostane druhú šancu stať sa Jehovovým svedkom. Ak by ale Armagedon prišiel zajtra, tak podľa Strážnej veže viac ako 8 miliárd ľudí skončí ako potrava pre nebeské vtáky. Vedúci zbor vie dobre, že takto podaná náuka by pôsobila fanaticky a čitateľa by od svedkov odradila. A tak sa dozvedáme:
Nie. Možnosť byť spasení budú mať milióny ľudí, ktorí žili v minulosti a neboli Jehovovými svedkami.
A ďalej:
A spasení budú aj mnohí ľudia, ktorí teraz neslúžia Bohu, ale neskôr mu začnú slúžiť.
Pisatelia tohto článku vedia, že ak si bežný človek túto odpoveď prečíta, tak si povie “No to je pekné. Oni neučia, že len oni budú spasení. Oni nie sú nejaká fanatická sekta.” Strážna veža teda úmyselne zavádza. V článkoch, ktoré sú určené Jehovovým svedkom prezentuje iný obrázok - https://wol.jw.org/sk/wol/d/r38/lp-v/2006366:
Podobne ako sa Noach a jeho bohabojná rodina zachránili v korábe, aj dnes závisí prežitie jednotlivcov od toho, či budú mať vieru a či sa budú lojálne držať pozemskej časti Jehovovej organizácie.

Považujú sa Jehovovi svedkovia za kreacionistov?


Podľa odpovede svedkovia nie sú kreacionisti a pritom nimi sú. Kreacionizmus je pomenovanie presvedčenia, že život a vesmír boli stvorené (https://cs.wikipedia.org/wiki/Kreacionismus). Svedkovia argumentujú tým, že niektorí kreacionisti hovoria veci s ktorými svedkovia nesúhlasia. Potom môžu svedkovia začať tvrdiť, že nie sú veriaci, lebo niektorí veriaci hovoria a robia veci s ktorými nesúhlasia.

Upravili si Jehovovi svedkovia Bibliu tak, aby vyhovovala ich náukám?


Časté obvinenie Jehovových svedkov. Argumenty, ktoré jw.org v tomto prípade používa spadajú do kategórie “ja o voze a ty o koze”.

1. argument:
Keď sme zistili, že to, čomu veríme, nie je úplne v súlade s Bibliou, upravili sme svoje náuky.
Tento argument sa netýka otázky. Aj keby bola pravda, že svedkovia sa približujú Biblii, stále by to neznamenalo, že Bibliu neupravili.

2. argument:
Bibliu sme skúmali už dávno predtým, ako sme v roku 1950 začali s vydávaním Prekladu nového sveta Svätých písiem. Používali sme rôzne preklady, ktoré v tom čase boli k dispozícii, a svoje náuky a učenie sme formovali podľa nich.
To je síce pravda, ale opäť to nijako nesúvisí s otázkou toho, či je PNS ovplyvnený teológiou svedkov. Ak by chceli svedkovia skutočne ukázať, že Bibliu nemenili mali by sa dotknúť kritizovaných miest v Preklade NS. Mali by vysvetliť začlenenie mena Jehova, ktoré v žiadnom rukopise Nového Zákona nie je, mali by vysvetliť prečo sa z “aby si klamal Duchu Svätému” (Sk. 5:3) stalo “aby si konal falošne voči svätému duchu” atď. Namiesto toho jw.org predhadzuje niekoľko “red herringov” (https://en.wikipedia.org/wiki/Red_herring), ktoré majú odviesť pozornosť od pôvodnej otázky.

Záver je tiež dobrý:
Ľuďom, ktorí chcú študovať Bibliu, sme síce ochotní bezplatne dať Preklad nového sveta, no ak niekto radšej používa iný preklad, nevidíme v tom problém.
Pisatelia tu zabudli uviesť, že na začiatku skutočne nie je s ničím problém. Keď začneš študovať tak je jedno či si muž preoperovaný na ženu, metalista, anarchista, ezoterik, policajt, politik, pracovník transfúznej stanice, atď. Rovnako tak je jedno, že si nosíš na štúdium “Roháčka”. Skús to ale urobiť ako pokrstený Jehovov svedok s “prednosťami”.

Majú Jehovovi svedkovia platených duchovných?


Stránka vysvetľuje:
Jehovovi svedkovia sa nedelia na duchovných a laikov. (…) V každom zbore slúžia duchovne zrelí muži ako „"starší"“. (Títovi 1:5) Za svoju službu nie sú platení.
Len tu zabudli doplniť, že od úrovne cestujúcich dozorcov sa jedná o de facto platené pozície. Na tom samozrejme nie je nič zlé, ale to by sa svedkovia nemohli vymedzovať voči ostatným v štýle “u nás to všetci robia zadarmo”. Preto je odpoveď na danú otázku zavádzajúca.

Môžu byť u Jehovových svedkov ženy kazateľkami?


Odpoveď znie:
Áno, môžu.
Celý fígeľ spočíva v rôznom chápaní slova kazateľ. A aj keď v odpovedi ďalej vysvetľujú, že svedkyne “nečakajú, že budú mať vedúcu pozíciu”, predsa len by bolo korektné vysvetliť, že u svedkov je kazateľ niečo iné ako v ostatných denomináciách. Je to podobne ako so slovom “otrok”: u svedkov nie otrok slúži ostatným, ale všetci slúžia otrokovi.

Musím sa stať Jehovovým svedkom, keď s nimi študujem Bibliu?


Zaujímavá odpoveď:
Nie, určite nemusíte. Bibliu s nami radi študujú milióny ľudí, ktorí sa nakoniec rozhodnú, že sa Jehovovými svedkami nestanú.
Služba kráľovstva hovorí niečo iné - https://wol.jw.org/sk/wol/d/r38/lp-v/201997321:
Láskavo mu poukáž na to, čo potrebuje robiť, aby duchovne napredoval. Nemali by sme viesť donekonečna štúdiá s tými, ktorí sú nerozhodní. Študujúci by sa mali chcieť učiť, mali by sa pevne postaviť za pravdu a napredovať k oddanosti a krstu.
Ale je pravda, že dnes sa už ukončovanie štúdií toľko nezdôrazňuje. Záujem o učenie Strážnej veže klesá a aj vysoko “neproduktívne” štúdium je pre zvestovateľov vítaným spestrením oproti nude pri stojanoch alebo zvončekoch.

Môže človek odísť od Jehovových svedkov?


A tu sa dostávame ku kontroverznej problematike. Je to podobné ako v príklade s KĽDR v úvode. Môže? Môže? Keď sa to niekto svedkov pýta, tak je zvedavý na to, či je možné odísť bez následkov. Iste ho nezaujíma, či sa dá odísť fyzicky. Napokon, aj od mafie sa fyzicky dá odísť, ibaže… Ľudia sa pýtajú svedkov, či sa od nich dá odísť nie preto aby sa dozvedeli, že (prekvapenie!) v demokratickom štáte sa dá zmeniť náboženská príslušnosť. Pýtajú sa to preto, aby zistili aké následky vyvolá prípadný odchod. jw.org nás len sucho informuje o tom, že odísť sa dá.

Po tejto informácii nasleduje ukážkový “red herring”:
Čo ak sa niekto už nezapája do vašej evanjelizačnej činnosti a prestal chodiť na vaše stretnutia? Pozeráte sa na to tak, že už nechce byť Jehovovým svedkom?
Áno, odveďme rýchlo pozornosť od pôvodnej otázky k niečomu, čo s problematikou nesúvisí. Väčšina odpovede na otázku, či možno odísť sa potom krúti okolo “skutočne veľkorysého” postoja Strážnej veže, ktorá automaticky nevyhodí z organizácie človeka, ktorý prestal chodiť na zhromaždenia. Podobným zavádzajúcim spôsobom sa snažil rozrušiť diskusiu aj Geoffrey Jackson keď v roku 2015 vypovedal pred Austrálskou kráľovskou komisiou. Museli z neho ťahať ako z chlpatej deky informáciu o tom, že človek, ktorý je “nečinný” musí stále dodržiavať nezmyselné nariadenia Strážnej veže. Ak napríklad prijme krvnú plazmu a nebude to dostatočne ľutovať, bude vyhlásený na najbližšom zhromaždení.

Na túto otázku nadväzuje ďalšia:

Vyhýbajú sa Jehovovi svedkovia svojim bývalým členom?


Odpoveď je asi vrcholom zavádzania a klamstiev, ktoré jw.org predvádza. Začína to:
Tým, ktorí boli pokrstení ako Jehovovi svedkovia, ale už nezvestujú druhým alebo sa dokonca prestanú stretávať so spoluveriacimi, sa nevyhýbame.
Načo to tu píšete?! Veď otázka znie, či sa vyhýbate bývalým členom! Tak ako sme to popisovali pri predchádzajúcej otázke, jediným cieľom tejto informácie je vytvoriť zmätok a odviesť pozornosť. A mnohí nečinní svedkovia by navyše kontrovali, že sa s nimi ostatní aj tak prestali stýkať keďže sú "označení".

Ďalej:
Ale ak pokrstený svedok opakovane porušuje biblické morálne zákony a nekajá sa, je vylúčený a vyhýbame sa mu.
A kde sa v Biblii hovorí niečo o krvných doštičkách, alebo o civilnej službe? A predsa sa za také veci vylučuje, alebo sa vylučovalo v minulosti. Rovnako Organizácia vylučuje aj za nesúhlas s niektorým učením Jehovových svedkov. Každopádne sme sa aspoň dopracovali k tomu, že sa svedkovia vylúčeným “vyhýbajú”.

Ďalší odsek je vysloveným klamstvom:
A čo ak je vylúčený povedzme muž, no jeho manželka a deti sú ďalej Jehovovými svedkami? Z náboženského hľadiska sa vzťahy v rodine menia, no pokrvné putá zostávajú. Manželstvo ďalej trvá a to isté platí o láske a živote v rodine.
V prvom rade je hrubo zavádzajúci príklad manžela a manželky, keďže sú to spolu so vzťahom k neplnoletým deťom žijúcim pod jednou strechou jediné výnimky, kde Strážna veža kontakty pripúšťa. Druhá časť odseku je lož. Ak sú deti dospelé a otec je vylúčený, tak sa s ním nebudú rozprávať. Nebude už žiadna “láska” ani “život” v rodine.

Služba kráľovstva to hovorí jasne - https://wol.jw.org/sk/wol/d/r38/lp-v/202002285:
Istý brat a jeho telesná sestra si po vypočutí jedného prejavu na krajskom zjazde uvedomili, že musia upraviť spôsob správania sa k matke, ktorá nebývala s nimi a ktorá bola už šesť rokov vylúčená. Hneď po zjazde muž zavolal matke, a keď ju uistil o ich láske, vysvetlil jej, že už sa s ňou nemôžu rozprávať, ak si to nebude vyžadovať nejaká dôležitá rodinná záležitosť.

Koľko Jehovových svedkov je na celom svete?


Pod týmto názvom je ukrytá nasledujúca vtipná informácia:
O svojej zvestovateľskej činnosti podávajú svedkovia každý mesiac správu v miestnom zbore. To, či ju niekto podá alebo nie, je úplne dobrovoľné.
Hahahaha. No skús budúci mesiac nepodať…


Načrtli sme si tu len niekoľko odpovedí na časté otázky, ktoré poskytuje jw.org. Tieto odpovede sú charakteristické vysoko zavádzajúcim spôsobom podania. Ich cieľom nie je poskytnutie objektívnych informácií, ale budovanie pozitívneho PR pre organizáciu Jehovových svedkov.