Štatistika SR & ČR

Štatistické ukazovatele rozvoja Strážnej veže sú obľúbenou témou a na webe nájdeme mnoho pekne spracovaných grafov a tabuliek. Napríklad: https://www.jwfacts.com/watchtower/statistics.php.

V tomto článku sa zameriavam na Slovensko a na Českú republiku. Grafy sa týkajú rokov 1993 až 2016. Keďže minulý rok bola produkcia ročeniek Jehovových svedkov ukončená, ďalšie roky sa detailne analyzovať nedajú.

Počet hodín na zvestovateľa


Podľa môjho názoru dosť zanedbávaná štatistika. Väčšinou sa analyzuje percento nárastov, počet krstov, zvestovateľov, alebo biblických štúdií. Ja som dal do grafu čísla o počte hodín na zvestovateľa v ČR a SR.


Všimnime sa ako sú čiary pre Slovensko a ČR podobné. Aj keď sa Česi neprepli až do takej letargie ako Slováci (viď rok 2005, slovenské minimum, Česi majú skoro o 3 hodiny viac!), grafy majú podobný tvar. To naznačuje, že rôzne výkyvy sú spôsobené nejakým spoločným faktorom. Je nepravdepodobné, že sa svedkovia v oboch republikách náhodou rozhodli, že v jednom roku pridajú mesačne v priemere o 20 minút služby a v ďalšom roku sa spontánne rozhodli, že tých 20 minút z priemeru zase uberú.

Ak by sme odstránili spoločné špičky, dostaneme v niektorých rokoch takmer lineárny nárast/pokles hodín. Napríklad v roku 2007 dochádza v oboch republikách súčasne ku skoku nahor, ktorý je nasledovaný návratom ku pôvodnému trendu v roku 2008. Je možné, že tento výkyv spôsobil nejaký administratívny zásah, ktorý viedol ku chybnému započítaniu hodín v roku 2007 s následnou korekciou v roku ďalšom. Možno na pobočke robia odhady čísel, ktoré k ním nedorazili a tie korigujú v nasledujúcom období. Nebudeme preto pripisovať individuálnym špičkám (1999, 2004, 2007, 2014) žiadny špecifický význam a zameriame sa na celkový tvar grafu. Čo tam vidíme?

Prvé obdobie sa vyznačuje poklesom aktivity zvestovateľov. Ten začal v Českej republike už od roku 1993, ale na Slovensku sa naplno prejavil po roku 1995. A ako si pamätáme, v roku 1995 prišlo "nové svetlo" o generácii, ktoré bolo pre veľa svedkov sklamaním. Na Slovensku ihneď po roku 1995 poklesol mesačný priemer služby o hodinu! V oboch krajinách spolu strávili svedkovia službou 4,5 milióna hodín v roku 1995. V roku 1996 to bolo takmer o pol milióna menej.

Ďalšie obdobie je obdobím stagnácie. V ČR bol počet hodín prakticky rovnaký nasledujúcich 10 rokov. Na Slovensku sa priemerný počet hodín prepadol až na 9,2 hodiny v roku 2005. Desať rokov predtým to bolo 13,3 hodiny. Tieto čísla možno nevyzerajú tak šokujúco keď si ich predstavíme u jedného človeka v rámci jedného mesiaca. To však poklesol priemer celej krajiny o 4 hodiny. To je gigantický pokles.

V období od roku 2005 začal priemer v oboch krajinách rásť. Na Slovensku sa tento rast zrýchlil po roku 2010. Čo sa stalo? To je ťažké odhadnúť, ale zrejme sa zvýšil tlak na svedkov. A tak začali viac chodiť do služby. Keď sa zhováram so svedkami, ktorí už učeniu Strážnej veže neveria, zisťujem, že väčšina sa voči organizácii začala vymedzovať práve v rokoch rastu hodín - 2012 až 2016. Bič vedúceho zboru teda svojim šľahaním dosiahol aj iné výsledky, než aké sa očakávali.

Celosvetový počet hodín


Pre porovnanie ponúkam graf počtu hodín pre celý svet.


Aj tu vidíme podobný vzorec. Po roku 1995 dochádza k ochabnutiu horlivosti svedkov. V roku 1992 zvestovali v priemere skoro 20 hodín mesačne, kým v roku 2001 to bolo len 16,5 hodiny.

Na celosvetovom grafe vidíme ako sa vedúcemu zboru podarilo zvýšiť výkon po roku 2005. Na Slovensku bol nárast hodín do roku 2010 vcelku anemický. Môže byť toto príčinou prečo sa slovenskí starší a cestujúci dozorcovia začali nahrádzať nomenklatúrnymi kádrami z Talianska a Poľska? Keď pozerám na grafy, tam mi to logiku dáva. Vedúcemu zboru sa tak podarilo rozpumpovať aj letargické Slovensko a v počte hodín sme dobehli Českú republiku.

Aj v celosvetovom grafe vidíme skok v roku 2014, ktorý je nasledovaný poklesom. Podobnú špičku vidieť aj v grafoch pre Českú a pre Slovenskú republiku. Vedúci zbor zrejme urobil nejakú číselnú "mágiu" a potom je musel korigovať.

Počet priekopníkov v ČR a SR




Na grafe počtu priekopníkov vidíme javy o ktorých sme hovorili vyššie.

V roku 2014 tu máme záhadný skok a to ako v ČR, tak aj na Slovensku. "Bratia" tam jednoducho museli urobiť nejaký "fígeľ" s číslami. Ročenka už nevychádza a tak nezistíme, či si aj v roku 2016 požičali čísla z ďalšieho roku.

V oboch krajinách vidíme rovnaký trend. Od roku 2010 prudký nárast priekopníkov. Niečo z toho je spôsobené zavedením "výsady" 30 hodín niekoľkokrát do roka. Celé číslo však narástlo preto, že sa začalo s tlakom a vyvolávaním pocitov viny. "Už si si dal prihlášku, brat?"

Od roku 2010 sa začali otvárať v zboroch nožnice. Časť ľudí robí priekopnícke a tí, ktorí nerobia, sa cítia ako svedkovia druhej kategórie. Aj vďaka tomu sa stále viac ľudí prebúdza a poznáva "Pravdu o pravde".

Pamätná slávnosť


Jeden spoločný graf pre Slovensko a Českú republiku. Napriek vyššie spomínanému "utužovaniu noriem" zostáva účasť na Pamätnej slávnosti slabá. Ani v jednom roku od roku 2005 sa nepodarilo dosiahnuť počet, ktorý sa na tomto zvláštnom rituály zúčastňoval v rokoch 1993-2004. Pamätná slávnosť je ukazovateľom záujmu o svedkov medzi nesvedkovskou verejnosťou. A ten, ako vidíme klesá, hoci svedkovia trávia milióny hodín propagáciou svojej organizácie.

Globálne sa našťastie darí aspoň zvyšovať počet tých, ktorí "prijímajú symboly".

Počet zvestovateľov



Graf ukazuje, že v bývalom Československu je dnes len o málo viac svedkov, než bolo v dobe keď sa ČSFR rozpadla. Vďaka stachanovskému úsiliu sa od roku 2012 podarilo zvýšiť počet zvestovateľov o asi 350 ľudí. Keďže vychádzame z priemerného počtu zvestovateľov, nevieme aký je stav za rok 2017. Po novom sa uverejňujú len tzv. vrcholné počty zvestovateľov.

Vrcholný počet sa v roku 2017 vyvinul takto:

Slovensko: 11441 na 11395
Česká rep.: 15594 na 15587
V oboch prípadoch je to pokles.